0

Spotkanie z autorką książki “Był taki czas…” Aleksandrą Hołubecką-Zielnica odbyło się w środę 13 marca w Liceum Ogólnokształcącym przy ulicy Kościelnej 12 w Sycowie. Urodzona na Wołyniu nauczycielka zainteresowana historią swojej ojczyzny od roku 2000 zajęła się badaniami nad dziejami pogranicza polsko-niemieckiego. Dzięki pasji oraz zasługom w dokumentowaniu historii i kultury ziem pogranicza śląsko-wielkopolskiego otrzymała medal oraz wyróżnienie od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w październiku 2014 roku. Pani Aleksandra jest również honorową obywatelką Sycowa.

Autorka opowiadała o kulisach i powodach powstania drugiej części książki pt: „Był taki czas…”. Opisuje ona udział wybitnych polskich polityków i dyplomatów w kształtowaniu granic Odrodzonej Rzeczypospolitej w latach 1918-1919, w tym dzieje powiatu sycowskiego, którego terytorium zostało podzielone pomiędzy dwa oddzielne państwa – Polskę i Niemcy. W wyniku tego podziału ukazały się i zaogniły różnice społeczno-kulturowe na pograniczu dawnego Groß Wartenberg. Kolejne rozdziały przybliżają zarys losów przedwojennej Polski wraz z wybuchem i przebiegiem wojny na terenach powiatu sycowskiego aż po początki nowej polskiej władzy ludowej. Drugie, oprawione wydanie zostało przygotowane na 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę.

Na końcu spotkania pojawiły się liczne podziękowania dla osób, bez których ukazanie się tej pozycji nie byłoby możliwe. O trudnych i przełomowych latach opowiedzieli w książce pani Aleksandry ostatni świadkowie tamtych lat. Mamy nadzieję, że efekt trudu włożonego w jej powstanie będzie przekazywany z pokolenia na pokolenie.
Zachęcamy do zakupu książki!

 

CBŚP: Antynarkotykowe działania bydgoskiego CBŚP – zlikwidowane laboratorium oleju konopnego

Wcześniejszy artykuł

Rap w szczytnym celu. Polska Wersja i Syców zagrali dla Hani Próby!

Kolejny artykuł

Mogą Cię zainteresować

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Więcej w kategorii Aktualności