0

Wieczorem w czwartek 9 maja w restauracji “Parkowa” w Sycowie odbyło się zgoła wyjątkowe spotkanie – przybyli po osiemnastej goście mieli okazję zasiąść na zawczasu przygotowanych w rzędach krzesłach i przy stolikach w oczekiwaniu na spotkanie z politykami ugrupowań KORWiN oraz nowo powstałej Partii Kierowców.

Spotkanie pod sztandarami partii KORWiN, Konfederacji Korwin, Braun, Liroy Narodowcy i Akademii Patriotów otworzył Robert Jarosław Iwaszkiewicz – deputowany do Parlamentu Europejskiego VIII kadencji z ugrupowania KORWiN. Po przywitaniu gości opowiedział o początkach założenia ruchu i koncepcji połączenia sił z Konfederacją KORWiN Braun Liroy Narodowcy. Zwrócił uwagę na konieczność pracy nad wspólnym programem do Sejmu RP oraz na brak obecności ich przedstawicieli w mediach publicznych, co jego zdaniem wpisuje się w ogólny, obserwowany przezeń od lat trend dotyczący postaci Janusza Korwin-Mikkego. W końcowej części swojego wystąpienia poseł Iwaszkiewicz odpowiadał na pytania z sali oraz opowiedział o debatach komitetów wyborczych, w których brał udział m.in. na Uniwersytecie Wrocławskim. Iwaszkiewicz miał wówczas okazję na wskazanie pewnych niuansów w różnicach na poglądy eurosceptyczne wewnątrz członków Konfederacji. Krytykował również jego zdaniem niejasną i wspierającą niedomówienia ordynację głosowania w Parlamencie Europejskim, podkreślając, że Unia Europejska to jego zdaniem twór polityczny i sztuczny – tę myśl niejako kontynuował w swoim późniejszym wystąpieniu Janusz Korwin-Mikke.

Drugą prelegentką była Halszka Bielecka – wrocławska działaczka społeczna, a od 2019 roku Wiceprezes Stowarzyszenia Zdrowy Rozsądek oraz Partii Kierowców. W swoim przemówieniu przybliżyła obraz nowo powstałego ugrupowania, które zapowiedziało start w wyborach do Parlamentu Europejskiego, i które w PE chce walczyć o prawa kierowców i transportowców. Partia Kierowców wystartuje też w jesiennych wyborach do Sejmu i Senatu. Bielecka poruszyła m.in. temat taniego paliwa i akcyzy na samochody osobowe. Zwróciła również uwagę na znaczenie wolnej konkurencji na rynku samochodowym z naciskiem na odejście od ideologii, którą to jej zdaniem jest proekologiczne podejście UE m.in. w formie narzucania norm emisji CO2. Jej przemówienie zamknęły również pytania z sali, m.in. o wykorzystanie napędów hybrydowych i temat późniejszej utylizacji tych urządzeń oraz kwestię przekopania Mierzei Wiślanej.

Długie oczekiwanie przybyłych się opłaciło – na miejsce z niedalekiego Namysłowa jako trzeci z wygłaszających dotarł Janusz Korwin-Mikke, prezes partii KORWiN. W swym niemal godzinnym przemówieniu w formie luźnej dyskusji (z sali padały pytania również podczas części głównej), kładącym nacisk na kwestie moralne i światopoglądowe, poruszył m.in. takie tematy jak efekt cieplarniany i skutki propagowania informacji o tym zjawisku, socjalistyczne podstawy europejskiej wspólnoty i różnice pomiędzy dzisiejszą UE a wcześniejszymi organizacjami takimi jak Europejska Wspólnota Węgla i Stali (EWWiS), Europejska Wspólnota Gospodarcza (EWG) i – notabene wciąż istniejąca, z Jean-Claude Junckerem na czele – Europejska Wspólnota Energii Atomowej (Euratom).  Dalsza część wypowiedzi Korwin-Mikkego dotyczyła negatywnych znamion akcesu do UE oraz forsowania idei państwa opiekuńczego, skutków zachodniego modelu wychowania i kształcenia młodzieży oraz kwestii wyższości unijnego prawodawstwa nad krajowym, która jego zdaniem powinna zakończyć się jak najprędzej.

Pomimo napiętego grafiku i konieczności rychłej podróży do Oleśnicy, gdzie miało odbyć się kolejne spotkanie, prezes partii KORWiN znalazł czas na krótkie indywidualne rozmowy, wymianę uwag i wspólne zdjęcia. Zorganizowane w restauracji wydarzenie było unikalną szansą na zadanie własnych pytań, które nurtowały osoby z widowni. Wyrażamy nadzieję, że podobne spotkania z przedstawicielami będą organizowane w przyszłości i że Sycowianie, niezależnie od sympatii politycznych, będą przybywać na nie w roli świadomych widzów i słuchaczy – wszak niezależnie od omawianej sfery życia warto poznać różne opinie przed podjęciem ważnej decyzji, a wybory do Europarlamentu już wkrótce.

 

 

 

Zwycięstwo Pogoni Syców w pierwszym domowym meczu rundy wiosennej

Wcześniejszy artykuł

Dni Sycowa 2019 za nami

Kolejny artykuł

Mogą Cię zainteresować

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Więcej w kategorii Aktualności