0

W roku 2019 przypada setna rocznica wyborów do Sejmu Uchwałodawczego, który rozpoczął swoją działalność w styczniu 1919 r., kilka miesięcy po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Jako że państwo miało za sobą lata trudów, jakie przyniosły zabory, wybranym wówczas posłom przyszło zmierzyć się z ogromnym wyzwaniem. Jednak wolność, o którą Polacy walczyli przez ponad wiek, okazała się chwilowa. Wraz z 1. września 1939 r. pojawiły się kolejne przeszkody, które przyniósł wybuch II wojny światowej.

Jesteśmy uczennicami I klasy w I Liceum Ogólnokształcącym im. Juliusza Słowackiego w Oleśnicy, jednak mimo szkoły w innym mieście, mieszkamy w Sycowie. Jako osoby zafascynowane historią i naukami społecznymi, postanowiłyśmy podjąć działania wpisujące się w realizację projektu w ramach XXV sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży pod hasłem: Posłowie Sejmu II RP. Ich losy i działalność w okresie II wojny światowej i okupacji.

post image

Jako że nasz projekt poświęcony jest tym posłom II RP, którzy w sposób szczególny zaangażowali się w obronę ojczyzny po ataku Hitlera, a następnie Stalina na Polskę, zostałyśmy postawione przed ciężkim wyborem. Miałyśmy możliwość nagłośnienia tylko jednej z wielu wybitynych sylwetek tamtego okresu. Po przeczytaniu wielu biogramów, a także historii jednogłośnie doszłyśmy do wniosku, że postacią, którą chcemy się zająć będzie Kazimierz Pużak – bohater pominięty przez historię, jednak w naszym odczuciu zasługuje na większą ilość uwagi, a także oddanie mu hołdu.

post image

Kazimierz Pużak to człowiek, który już od najmłodszych lat stawiał na pierwszym miejscu ojczyznę i jej dobro. Nieustannie otaczał się ludźmi, którzy okazywali pełne poparcie dla jego poglądów, jak i tymi, których do swojego stanowiska zamierzał dopiero przekonać. Jako polityk PPS zajmował wiele istotnych pozycji. Po krótkim czasie po jego przystąpieniu do partii, został przewodniczącym wydziału organizacyjnego Centralnego Komitetu Robotniczego PPS. Jego działania polityczne zostały przerwane przez policję carską. Został aresztowany i skazany na 8 lat pozbawienia wolności. Umieszczono go w twierdzy w Szlisselburgu. Ona jednak nie zniszczyła jego zapału. Amnestia, na mocy której szybciej wyszedł na wolność, była dla niego szansą na szybki powrót do życia politycznego. Wziął udział w rewolucji w Rosji, kierował pracami PPS, był przedstawicielem PPS w Politycznym Komitecie Porozumiewawczym stronnictw, czterokrotnie wybrano go na posła, a co więcej, dostał możliwość zostanie prezydentem Polski, którą jednak odrzucił, proponując na swoje miejsce Tomasza Arciszewskiego. W organizacjach Polskiego Państwa Podziemnego, znany był pod pseudonimami “Bazyli”, “Grzegorz” i “Karol”. Od początków 1940 roku wziął udział w wysiłku porządkowania podziemnego życia Polski, uczestnicząc jako przedstawiciel PPS w Politycznym Komitecie Porozumiewawczym stronnictw (PKP) Brał również udział w Powstaniu Warszawskim. Jego też dziełem jest historyczna deklaracja stronnictw z sierpnia 1943 roku, która nadała ostateczne oblicze polskiemu podziemiu, łącząc wszystkie poważne siły polityczne na wspólnej platformie głęboko demokratycznej i postępowej.  Specjalną pieczą otaczał wszystkie poczynania wojskowe. Do jego upadku przyczynił się, dopiero po kilkudziesięciu latach działalności, historyczny proces szesnastu. Postawiono go wówczas przed sądem wraz z piętnastoma innymi przywódcami Polski Podziemnej. Od tamtego czasu dwukrotnie umieszczano go w więzieniu. Jednak drugi raz odebrał mu nie tylko wolność, ale i życie.

post image
post image

Kazimierz Pużak był człowiekiem o niesamowitej sile ducha. W pełni oddał się swojej ojczyźnie, gotowy bez chwili zastanowienia poświęcić za nią życie. Będąc pod ogromnym wrażeniem jego sylwetki, zapragnęłyśmy dotrzeć do jak najszerszej grupy odbiorców, wspierając przy tym lokalną społeczność naszego miasta – Sycowa. Mamy już za sobą wykład w Uniwersytecie Trzeciego Wieku, który spotkał się z ogromnym zadowoleniem ze strony seniorów. Chcąc skierować się do młodzieży, udałyśmy się do Szkoły Podstawowej nr 3 im. Jana Pawła II i przeprowadziłyśmy lekcje przeznaczone dla klas 3 gimnazjum i 8 szkoły podstawowej. Aby skuteczniej przekazać wiedzę, połączyłyśmy wykłady z warsztatami. Dodatkowo od 2 kwietnia w bibliotece publicznej, będzie można obejrzeć wystawę poświęconą Kazimierzowi Pużakowi.  Rozmawiałyśmy również z burmistrzem naszego miasta, panem Dariuszem Maniakiem, który obiecał objąć nasze działania swoim patronatem. Mamy również w planach rozszerzyć naszą działalność w internecie, tak aby pozostał po niej stały ślad.

Finałem naszego projektu będzie, na co mamy ogromną nadzieję, uzyskanie mandatu Młodego Posła, a dzięki temu reprezentowanie naszej szkoły i miasta w Sejmie RP.

 

Ogłoszenia duszpasterskie z sycowskich parafii. IV Niedziela Wielkiego Postu

Wcześniejszy artykuł

Strajki nauczycieli szkół i przedszkoli w Sycowie

Kolejny artykuł

Mogą Cię zainteresować

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Więcej w kategorii Aktualności